II Warszawski Pozarządowy Tydzień Edukacyjny

20-28.10.2018 r.

Co to jest II WARSZAWSKI POZARZĄDOWY TYDZIEŃ EDUKACYJNY?

To cykl wydarzeń edukacyjnych, organizowany na wzór Nocy Muzeów. To możliwość bliższego poznania organizacji pozarządowych, spotkania ludzi, którzy je tworzą i skorzystania z proponowanych wydarzeń.

My zapraszamy do Fundacji Bullerbyn! Specjalnie dla Was w tych dniach tworzymy dyskusyjny klub filmowy, spotkania z mentorami szkoły demokratycznej czy rozmowy o edukacji.

II WPTE jest realizowany dzięki finansowaniu Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy a Partnerem  jest BKDS ds. Edukacji.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Zobacz wszystkie wydarzenia II WPTE- kliknij <<tutaj>>

WYDARZENIA W FUNDACJI BULLERBYN

MIEJSCE

Al. Wyzwolenia 7 (parter, wejście w bramie)

ZAPISY

Na wydarzenia obowiązują zapisy. Przejdź do <<FORMULARZA ZAPISÓW>>

HARMONOGRAM 

20.10 – SOBOTA, 14.00 – 16.30  
POKAZ FILMU „SUMMERHILL”

Kino familijne – dla dzieci od 9 lat i dorosłych.   Film z polskimi napisami.

Wzruszający film o najstarszej i pierwszej szkole demokratycznej Summerhill, gdzie uczniowie nie muszą nosić mundurków, nie mają obowiązku uczęszczania na zajęcia, a lekcje prowadzone są w sposób odbiegający od ustalonych norm. 
Film oparty na prawdziwych wydarzeniach związanych z wizytacją nieprzychylnych szkole inspektorów z ministerstwa edukacji oraz walki jej uczniów o przetrwanie ich ukochanej szkoły.  

zwiastun

20.10 – SOBOTA, 18.00 – 19.30
EDUKACJA DEMOKRATYCZNA W POLSCE – SPOTKANIE Z MARIANNĄ KŁOSIŃSKĄ

Edukacja demokratyczna na świecie ma blisko stuletnią historię. W Polsce rozwija się dynamicznie od kilku lat. Powstają kolejne “wolne szkoły”, które bazują na wzorcach z całego świata oraz wypracowują własne modele pracy. Wspólne są: prawo dzieci do poszanowania ich autonomii i wartość społeczności.

Jak szkoły demokratyczne funkcjonują w naszym kraju – o tym na spotkaniu z Marianną Kłosińską – prezeską Fundacji Bullerbyn, założycielką Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn (od 2012 r.)

„Zapraszam jeśli chcesz pogadać o tym, co w trawie piszczy, o opiniach z publicznych poradni dotyczących edukacji pozaszkolnej, o rejonizacji, o egzaminach w ed, o tym co robią Wasze dzieci, czego się obawiacie, czego można się nie obawiać, a gdzie uzbroić w odwagę i cierpliwość. O tym i o innych rzeczach, które wynikną z naszej rozmowy :)”

21.10 – NIEDZIELA, 15.00 – 17.30
„SCHOOL OF TRUST” – POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO I DYSKUSJA

Dwóch młodych mężczyzn, wyrusza w podróż, poszukując odpowiedzi na pytania: Czy istnieją szkoły, w których dzieci lubią się uczyć? Czy są miejsca, gdzie dzieci uczą się i są szczęśliwe i gdzie mają swobodę rozwijania swojej naturalnej ciekawości w niezakłóconym stanie? Co się stanie, jeśli pozwolimy dzieciom być sobą?

Po filmie dyskusja  prowadzona przez Mariannę Kłosińską  – prezeską Fundacji Bullerbyn, założycielką Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn.

zwiastun

21.10 – NIEDZIELA, 18.00 – 19.30
EDUKACJA DEMOKRATYCZNA NA ŚWIECIE – SPOTKANIE Z MARIANNĄ KŁOSIŃSKĄ I MICHAŁEM SIENICKIM

Od 1921 roku, kiedy Alexander Neill założył szkołę Summerhill, na świecie powstało ponad 200 szkół demokratycznych i liczba ta stale rośnie. Każda ze szkół ma swoją specyfikę i sposób działania wynikające głównie z lokalnej kultury. Wszystkie jednak mają jedną wspólną cechę – traktują dzieci jako równoprawnych członków szkolnej społeczności.

Spotkanie z Marianną Kłosińską prezeską Fundacji Bullerbyn, założycielką Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn oraz z Michałem Sienickim byłym członkiem zarządu EUDEC i koordynatorem polskiego ruchu szkół demokratycznych.

24.10 – ŚRODA, 18.00 – 20.30
“REVOLUTION ECOLE (1918 – 1939)”- FILM DOKUMENTALNY

Pokaz filmu dokumentalnego Joanny Grudzińskiej, nt ruchu nowej pedagogiki. ”Revolution ecole” to historia pedagogiki okresu międzywojennego. W Europie dotkniętej traumą pierwszej wojny światowej, pedagodzy w zmianie edukacji upatrują szansę na zmianę świata. Rozwijają nowe nurty wierząc, że wychowane w ten sposób dzieci staną się lepszymi dorosłymi. Rudolf Steiner, Montessori, Freinet, Alexander Neill, Owidiusz Decroly, Paul Geheeb czy Janusz Korczak to prekursorzy “nowego wychowania”.

Po filmie dyskusja prowadzona przez Mariannę Kłosińską, prezeskę Fundacji Bullerbyn.

zwiastun

25.10 – CZWARTEK, 18.00 – 19.30
POZNAJ WOLNĄ SZKOŁĘ DEMOKRATYCZNĄ BULLERBYN – SPOTKANIE Z KADRĄ SZKOŁY

Spotkanie dla rodziców, nauczycieli, studentów a także dzieci i młodzieży prowadzone przez kadrę Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn. Mentorzy opowiedzą o istocie naszej pracy, ale też o tym jak wygląda dzień, tydzień i nasze ostatnie 6 lat. Jak to się dzieje, że dzieci się uczą? Czego i w jaki sposób? Jak to w ogóle możliwe?

27.10 – SOBOTA, 15.00 – 18.00
“BEING AND BECOMING”
 – POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO NT UNSCHOOLINGU I DYSKUSJA

Unschooling to “naturalne uczenie”, kierowane przez dziecko a nie przez system, program i nauczycieli. Film “Being and becoming” ukazuje unschooling w praktyce. Realizatorzy odwiedzają cztery kraje: USA, Niemcy, Francję i Wielką Brytanię w poszukiwaniu prawdy o naturalnej chęci do nauki.

Po filmie dyskusja prowadzona przez Mariannę Kłosińską, prezeskę Fundacji Bullerbyn.

zwiastun

27.10 – SOBOTA,  18.30 – 20.00
UNSCHOOLING TO STAN UMYSŁU – SPOTKANIE Z OSOBAMI, DLA KTÓRYCH UNSCHOOLING JEST SPOSOBEM EDUKACJI I STYLEM ŻYCIA.

Filozofią unschoolingu jest “odszkolnianie”. Unschooling to “naturalne uczenie”, kierowane przez dziecko a nie przez system, program i nauczycieli. Według unschoolerów ciekawość jest czymś wrodzonym. Dzieci decydują o swojej własnej edukacji  – wybierają jak, kiedy, dlaczego, i czego będą się uczyć, by być przygotowanym do dorosłego życia.

Podczas spotkania dorosłe już unschoolerki opowiedzą o swojej edukacyjnej drodze, o tym gdzie są obecnie oraz o planach na przyszłość.

28.10 – NIEDZIELA, 14.00 – 16.30
 POKAZ FILMU „SUMMERHILL”

Kino familijne – dla dzieci od 9 lat i dorosłych. 
Film z polskimi napisami.

Wzruszający film o najstarszej i pierwszej szkole demokratycznej Summerhill, gdzie uczniowie nie muszą nosić mundurków, nie mają obowiązku uczęszczania na zajęcia, a lekcje prowadzone są w sposób odbiegający od ustalonych norm..

zwiastun