„Klatka po klatce” – warsztaty filmu animowanego dla dzieci i młodzieży!
Trwają zapisy. Liczba miejsc mocno ograniczona!
W roku szkolnym 2019/2020 ponownie będziemy w Fundacji gościć warsztaty filmowe. W czwartki, równolegle będą odbywać się zajęcia z filmu animowanego „Klatka po klatce”
Zapraszamy!
„Klatka po klatce” – warsztaty filmu animowanego to wyjątkowy i inspirujący czas, gdzie trudno o nudę bo tu wszystko może się zdarzyć i wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni i środków wyrazu… od pomysłu, dźwięków, muzyki, plasteliny, wycinanki, rysunków, soli, piasku, poprzez farby, lalki, a nawet ludzi! – Tak! – bo zaanimować możemy też samych siebie!
Podczas warsztatów wyjdziemy poza komercyjnego „Disneya” i poznamy całą gamę plastycznych możliwości, środków wyrazu i ożywiania materii. Poznamy różnorodne techniki filmowe i zdecydujemy, która z nich najbardziej pasuje do nas i naszej historii. Nie będziemy ograniczać naszej wyobraźni tylko jedną techniką.
W trakcie zajęć dzieci i młodzież:
- będą realizować własne animowane etiudy filmowe
- poznają wiele różnych technik filmu animowanego
- poznają podstawy programów graficznych do tworzenia animacji filmowej
- nauczą się korzystać z potrzebnych sprzętów
- nauczą się operowania różnymi technikami plastycznymi,
- nauczą się tworzyć ruchome proste gify (obrazki)
- dowiedzą się jak zbudować napięcie, by ciekawie opowiedzieć historię i zrobić z niej swój filmik
Dzieci poznają język filmu i dowiedzą się co to jest storyboard (same go wykonają), kim jest reżyser, scenograf, operator a także ujęcie, scena, montaż oraz jaką funkcje w filmie spełnia dźwięk, słowo i muzyka.
Zajęcia dadzą możliwość doświadczenia rozmaitych wrażeń związanych z odkrywaniem świata sztuki, przechodząc przez różne dziedziny: malarstwo, rysunek czy grafikę. Młodsze dzieci będą mogły zbudować i ożywić ulubiony świat zabawek Lego, Pet shop’ów czy innych ulubionych bohaterów.
Na zajęciach będziemy też łączyć to co analogowe z tym co cyfrowe – na przykład stworzymy prace plastyczne zarówno m.in. tuszem, kredką jak i komputerowo używając tabletu graficznego. Choć nauczymy dzieci korzystać z podstaw programów graficznych i sprzętów komputerowych to podstawą projektów będą również odręczne rysunki, szkice oraz warsztat manualny.
Jak pracujemy na zajęciach?
Młodsi uczestnicy (7-10 lat) tworzą w małych 2-3 osobowych zespołach, krótkie etiudy filmowe, które później wspólnie udźwiękawiamy.
Poznają wielość i bogactwo technik plastycznych, które można wykorzystać przy tworzeniu filmów animowanych.
Starsza grupa (11-15 lat) zaproszona jest do tworzenia wspólnego krótkometrażowego filmu. W czasie produkcji każdy uczestnik odpowiedzialny jest za wybrany zakres prac przy wspólnym projekcie. W II semestrze, równolegle do pracy przy projekcie głównym uczestnicy mają też przestrzeń i możliwość tworzenia swoich autorskich krótkich etiud filmowych.
W pracy nad filmem ważna jest współpraca i budowanie odpowiedzialności, ale też praca indywidualna, dlatego staramy się zadbać o równowagę między tym, co wspólne, a twórczą autonomią. Inicjujemy burzę mózgów, dzielimy się pomysłami, uwagami, wspieramy umiejętnościami i inspirujemy. To bardzo ważny etap pracy przy tworzeniu filmu. W ten sposób uczestnicy w grupie odkrywają nawzajem swoje indywidualne możliwości i talenty, uczą się współpracy, szacunku do swoich umiejętności i współodpowiedzialności za całość projektu. Pobudzają swoją wyobraźnię, poszukują wspólnych rozwiązań, motywują się do dalszej pracy.
Celem warsztatów jest doprowadzić uczestników do samodzielnej realizacji etiudy, uwrażliwić na otaczający je świat i nauczyć wyrażania swojej wrażliwości, uczuć, emocji za pomocą języka plastyczno – filmowego.
Zajęcia rozwijają zdolności manualne i artystyczne m. in. rysunek, pisownię, słuch i wyobraźnię. W zakresie realizacji celów, program warsztatów wpisują się w edukację plastyczną, techniczną, muzyczną, polonistyczną i społeczną, a także matematyczną, fizyczną, geograficzną, historyczną i to na co wyobraźnia i ciekawość nam pozwolą.
Zrobimy film i co potem?
Powstałe na zajęciach filmy zaprezentowane zostają w prawdziwym kinie na dużym ekranie. W uroczystej atmosferze premierowego pokazu, dzieci mogą pochwalić się swoimi talentami, osiągnięciami i zaprosić licznych gości. Dotychczasowe doświadczenia pokazują nam, że to niezwykle ważny i przyjemny dzień, wieńczący rok twórczych zmagań.
Nasze filmy są doceniane!
Filmy wysyłamy na dziecięce pokazy i festiwale filmowe. W tym roku film „Przygody Małej Bibi” zrealizowany przez dzieci na naszych zajęciach zdobył w Poznaniu główną nagrodę w kategorii filmów dziecięcych. Zjedź niżej żeby zobaczyć film „Przygody małej Bibi”.
Film „Szary Świat” zdobył III miejsce na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Animowanych dla Dzieci i Młodzieży „Halo Echo” we Wrocławiu. Zjedź niżej żeby zobaczyć film „Szary świat”.
Terminy zajęć
-regularne, cotygodniowe zajęcia w cyklu rocznym
-czwartki godz. 18.00 – 19.30
Miejsce
Al. Wyzwolenia 7 (kliknij tutaj aby zobaczyć mapę)
Uczestnicy
Zajęcia dedykowane dla dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat
Od uczestników warsztatów nie wymagamy żadnych szczególnych umiejętności poza otwartością, ciekawością, umiejętnością koncentracji i gotowością do pracy w grupie…
Liczba miejsc ograniczona – w każdej z grup /Klatka po Klatce i Spotlight Films maksymalnie do 6 uczestników
Opłaty
Opłata za semestr: 750 zł
W cenie:
– zajęcia w kameralnej grupie
– materiały plastyczne i inne potrzebne do realizacji filmu i budowy scenografii,
– materiały edukacyjne z zakresu animacji,
– możliwość korzystania ze sprzętu potrzebnego do realizacji filmu
Zapisy i kontakt
Kontakt:
Alicja Witkowska
Tel: 606 289 979
Mail: [email protected]
REGULAMIN ZAJĘĆ <<kliknij>>
O autorce projektu
Alicja Witkowska – Reżyser Filmów Animowanych. Z wyróżnieniem ukończyła Liceum Plastyczne w Jarosławiu, a później „Łódzką Filmówkę”. Dyplom „Byłem małym chłopcem” zrealizowany pod opieką artystyczną Piotra Dumały, był wielokrotnie nagradzany i nominowany na różnych festiwalach krajowych i zagranicznych.
W 2008r. debiutowała współprodukowanym przez TVP2 średnioetrażowym filmem „Obudź się”. Była asystentem reżysera u Leszka Marka Gałysza przy pełnometrażowym filmie animowanym dla dzieci „Tytus Romek i Atomek wśród złodziei marzeń”. Współpracowała przy polskiej edycji Ulicy Sezamkowej, m.in. reżyserowała i realizowała czołówkę i przerywniki do programu dziecięcego TVP1 Budzik. Współtworzyła wiele teledysków min. „Oczy szeroko zamknięte”, „Łzy” czy nagrodzony Yachem teledysk „Hej Ruku” zespołu Dzieci z Brodą – Joszko Broda.
Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie pracuje nad scenariuszem do swojego nowego pełnometrażowego filmu animowanego pt. „Niby Tu – Niby Tam”. Współpracuje z fundacją ENS – Fundacja na rzecz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2015r pracuje z dziećmi i realizuje z nimi różne kreatywne warsztaty. Jest autorka projektu „Klatka po Klatce” – autorskich warsztatów z realizacji filmu animowanego dla dzieci i młodzieży.
FILMY DZIECI
Tutaj możesz inne efekty pracy na naszych zajęciach:
Szary świat – zdobył III miejsce na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Animowanych dla Dzieci i Młodzieży „Halo Echo” we Wrocławiu.
Przygody małej Bibi – film nagrodzony główną nagrodę w kategorii filmów dziecięcych w Poznaniu.