Wyprawa Nastolatków z Bullerbyn 2016

Dodano: 31 maja, 2016r.

Do udziału w Wyprawie zapraszamy dzieci w wieku 9 – 16 lat

 • Dzieci młodsze (po klasie III SP do klasy VI SP) zapraszamy na obóz wędrowny Szlakiem Wielkich Jezior (1 wolne miejsce dla chłopca).
 • Gimnazjalistów (po klasie VI SP do klasy III gimnazjum) zapraszamy na rejs Mazury pod żaglami (2 wolne miejsca)


Zaproszenie na Wyprawę w formie listu od Wujka Błażeja.


W tym roku hit! W wakacje czekają nas aż dwie letnie wyprawy dla Nastolatków!

Na przełomie czerwca i lipca ruszymy na Mazury z gimnazjalistami. Na cały obóz naszym domem staną łódki, którymi wzdłuż i wszerz spłyniemy Wielkie Mazurskie Jeziora. Odwiedzimy największe porty i zupełnie małe przystanie. Wiatru w żagle raczej nam nie zabraknie.

W samym środku wakacji ruszymy natomiast na obóz wędrowny – też na Mazury. Ruszymy z południa, by szlakiem Wielkich Jezior wypoczywać na łonie natury. W ruch znów pójdą piesze wędrówki, kąpiele w jeziorach i odpoczynek na plażach i łąkach.

Nie mogę już się doczekać!

Wujek Błażej

List w wersji do pobrania

W każdym obozie weźmie udział 18 osób.

Kiedy?

Obóz wędrowny Szlakiem Wielkich Jezior w terminie 24 lipca do 6 sierpnia 2016.

Rejs Mazury pod żaglami w terminie od 25 czerwca do 7 lipca 2016.

Chcę już zarezerwować miejsce! 

Obóz wędrowny Szlakiem Wielkich Jezior 24 lipca do 6 sierpnia 2016.

W tym roku miejscem naszej wędrówki będą MazuryIMG_0405. Raj dla lubiących leśne wędrówki i kąpiele w jeziorach. Ta piękna kraina położona położona w północno – wschodniej Polsce jest wspaniałym terenem do odpoczynku, aktywności i poznawania nowych miejsc.

Naszą wyprawę rozpoczniemy nieopodal Ruciane – Nida. Spędzimy tu kilka dni, aby poznać się ze sobą nawzjem i wdrożyć w wyprawowy rytm. Będziemy
też wędrować poznając okolicę i bawić się w okolicznych lasach. Następnie pójdziemy na północ, zatrzymując się po drodze w ciekawych historycznie lub turystycznie miejscach. Noclegi
organizować będziemy na kempingach lub w małych agroturystykach,
aby ostatecznie dotrzeć w okolice Węgorzewa. Rzadko będziemy spędzać w kolejnych miejscach tylko jedną noc, częściej dwie lub trzy, żeby dobrze poznać okolicę. Czasami skorzystamy z lokalnych środków tansportu. Ostatecznie dotrzemy w okolice Węgorzowa, żeby tam zakończyć naszą Wyprawę i skierować się z powrotem do Warszawy.

Podczas Wyprawy część posiłków będziemy przygotowywać wspólnie z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Czasami (głównie podczas obiadów) korzystać będziemy z lokali gastronomicznych na naszej trasie.

Podróżować będziemy przede wszystkim pieszo (8 – 10 km dziennie), ale również autobusem, rowerem i kajakiem. Podczas wędrówki potrzebne rzeczy będziemy przenosić w małych plecakach. Resztę naszych bagaży będziemy przewozić samochodem między poszczególnymi etapami trasy. Ważne jest jednak, żeby każdy uczestnik był w stanie przenieść swój plecak na krótkich odcinkach np. z autobusu do miejsca noclegu.

Rejs Mazury pod żaglami od 25 czerwca do 7 lipca 2016.

DSC03740Wielkie Jeziora Mazurskie są wręcz wymarzonym miejscem do rekreacyjnego uprawiania żeglarstwa. Pomyślne wiatry, świetna infrastruktura oraz system kanałów sprawia, że można spędzić tutaj wspaniale czas żeglując.

Nasz rejs rozpoczniemy w małym porcie Piękna Góra, położonym nieopodal Giżycka. Zaokrętujemy się tam na trzy jachty: Laguna 730, Trim 26 i Twister 800 m (lub podobne) wyczarterowane przez nas od firmy Spid Jacht. Załogi będą koedukacyjne. W każdej łódce na podwójnych kojach zamieszka 6 nastolatków. Miejsca do spania będzie przydzielał sternik, uwzględniając znajomości i przyjaźnie, najlepiej jak będzie umiał. Łódkę poprowadzi sternik – bullerbynowy wychowawca posiadający doświadczenie w samodzielnym pływaniu po Mazurach i nie tylko oraz patent żeglarski :).

Każdego dnia po śniadaniu i wyczyszczeniu pokładu ruszać będziemy w trasę wiodącą przez kolejne mazurskie jeziora korzystając z opalania, kąpieli, wspólnych rozmów i próbując swoich sił za sterem. Popołudniu dopłyniemy do jednego z portów, przystani, bądź jednej z samotnych kei. Od czasu do czasu staniemy też zupełnie poza portem, żeby doświadczyć odgłosów lasu, trzasku samotnego ogniska i umyć się w jeziorze. Pomysły na wieczory ustalimy wspólnie i będziemy je spędzać tak jak razem będziemy mieli ochotę.

Dajemy sobie prawo do pewnej elastyczności w dostosowaniu czasu pływania do warunków pogodowych i potrzeb grupy. Może być tak, że jedno dnia pływać będziemy do wieczora innego natomiast tylko kilka godzin lub w ogóle zostaniemy w porcie. Poznawanie portów, które odwiedzimy i historycznych miejsc na naszej trasie – też może być ciekawe.

W trakcie rejsu podzielimy się obowiązkami. Zadbać będziemy musieli o zakupy, czystość na pokładzie i posiłki. Podzielimy się więc na wachty, które każdego dnia będą wymieniać się obowiązkami.IMG_7221

Śniadania, obiady, kolacje oraz wszystkie przegryzki i przekąski przygotowywać będziemy na łódce korzystając z aneksu kuchennego. Skorzystamy z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Od czasu do czasu zjemy też pewnie obiad na lądzie.

Podczas postoju w porcie skorzystamy z jego zaplecza sanitarnego, żeby umyć się przed dalszą drogą. W zależności od miejsca postoju warunki mogą być oczywiście różne. Zdarzy nam się też pewnie mycie w jeziorze.

Rejs Mazury pod żaglami nie jest obozem żeglarskim. To znaczy, że poprzez udział w obozie uczestnicy nie mogą uzyskać uprawnień żeglarskich. Nie jest to również obóz szkoleniowy. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy przyjemnie spędzili czas żeglując, a przy okazji, zupełnie naturalnie i na spokojnie poznali tajniki tej sztuki. Każdy z nastolatków spróbuje pewnie nie raz podczas rejsu swoich sił w obsłudze łódki, ponieważ wspólnie będziemy wykonywać wszystkie prace potrzebne do żeglowania.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w rejsie mogą wziąć udział jedynie osoby potrafiące pływać.

Kliknij żeby zarezerwować miejsce!

Co jest dla nas ważne

11846491_10207384081945974_1881635370_nW Fundacji Bullerbyn ważne są dla nas relacje, szacunek i zaufanie. To one stanowią to, co najcenniejsze podczas każdego wyjazdu – o wiele ważniejsze niż atrakcje i zaplanowane ziałania. Razem z dziećmi pracujemy nad tym, by wyprawowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć ię z sukcesów, jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z dziećmi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć.
Ważna jest dla nas otwarta komunikacja i zachęcanie dzieci do mówienia o swoich potrzebach, emocjach i oczekiwaniach. Pozwalamy sobie odczuwać emocje i te radosne, ale też te trudne i smutne.

Podczas wyprawy zależy nam na tym żeby być razem tu i teraz z otaczającymi nas ludźmi. Stawiamy na bliskość natury, swobodę w zabawie, a czas wypełniają nam codzienne proste czynności i obowiązki, które są odpowiedzialnością nas wszystkich. Uczymy się dbać o siebie,  o swoje rzeczy, o najbliższe otoczenie i o innych członków grupy. Sami pakujemy swoje rzeczy, sprzątamy, szykujemy posiłki, sami ustalamy zasady i dbamy o ich przestrzeganie.

Znaczną część aktywności będziemy ustalać wspólnie, korzystając z propozycji wszystkich członków grupy, a także odpowiadając na bieżące potrzeby. Jesteśmy otwarci na zmianę planów i sporą elastyczność w zależności od tego, co w danym momencie dla naszej grupy będzie najważniejsze. Czasami warto porzucić na chwilę wcześniejsze plany, żeby móc przeżyć coś jeszcze bardziej wartościowego. Stąd wcześniej zaplanowana trasa oraz aktywności mogą ulec zmianie w trakcie trwania obozu.

UWAGA! Na Wyprawę dzieci nie zabierają ze sobą telefonów komórkowych oraz innych elektronicznych gadżetów.
Zależy nam na tym, by maksymalnie dużo czasu spędzać razem na wspólnej zabawie i przeżywaniu różnych wrażeń. Z naszego DSC_0428doświadzenia wynika, że elektronika czasami w tym przeszkadza. Stąd decyzja o nie zabieraniu jej przez dzieci na obóz.

UWAGA! Wyprawa Nastolatków z Bullerbyn to działanie o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje zespołu wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu, konsultacji w naszej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której prowadzimy również typowe działania skierowane na pomoc psychologiczną.

Spotkanie integracyjne

Aby poznać się i zobaczyć jeszcze przed wyprawą dzieci zapraszamy na spotkanie integracyjne. Będzie to też okazja do tego by posnuć wspólnie wakacyjne plany, ale przede wszystkich będziemy poznawać się i dowiedzieć czegoś o sobie nawzajem. To ważne, żeby w dniu wyjazdu spotkać się już tylko z widzianymi wcześniej ludźmi.

Dzień integracyjny odbędzie się:

 • w niedzielę 22 maja 2016 – dla uczestników obozu wędrownego Szlakiem Wielkich Jezior
 • w sobotę 21 maja 2016 – dla uczestników rejsu Mazury pod żaglami

Więcej szczegółów wkrótce.

Rodziców zapraszamy na popołudniowe spotkanie informacyjne:

 • w środę 8 czerwca o godzinie 18:30 – dla rodziców uczestników rejsu Mazury pod żaglami
 • w środę 15 czerwca o godzinie 18:30 – dla rodziców uczestników obozu wędrownego Szlakiem Wielkich Jezior.

Opiekunowie

Tegoroczną wyprawę poprowadzą osoby, które znacie już z Bullerbyn.

Wyprawowe jachty w rejs po Mazurach pokierują: Kalina Strzałba, Błażej Puziak i Maciej Komar.

Szlakiem Wielkich Jezior wędrować będą natomiast: Ania Pękala, Błażej Puziak  oraz Agnieszka Turula.

Opłaty

Opłata za udział w Wyprawie Nastolatków z Bullerbyn 2016 wynosi:

 •  2 460 zł – za udział w rejsie Mazury pod żaglami
 • 2 190 zł – za udział w obozie wędrownym Szlakiem Wielkich Jezior.

Opłata ta pokrywa koszt spotkania integracyjnego oraz samej Wyprawy.

Zaliczkę za udział w Wyprawie w wysokości 800 zł należy wpłacić w ciągu 8 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji.

Kwotę pozostałą należy wpłacić do 15 maja 2016 – Mazury pod żaglami lub do 15 czerwca – Szlakiem Wielkich Jezior.

Podopieczni Fundacji mają możliwość otrzymania dofinansowania z tytułu udziału we wcześniejszych działaniach w ramach projektu Wioska Bullerbyn:

•100 zł – z tytułu udziału w co najmniej 1 wcześniejszym działaniu wyjazdowym (letnim lub zimowym) lub w unschoolingu.

Fundusz dofinansowań do wypoczynku

Fundusz dofinansowania wypoczynku stanowią środki uzyskane przez OPP w postaci wpłat podatników w ramach 1% od podatku dochodowego oraz inne środki uzyskane na rzecz działalności statutowej. Fundusz ten stanowi wydzieloną część środków finansowych przekazanych Fundacji, a jego wysokość określana jest w rocznym planie podziału środków pozyskanych przez Fundację na działalność statutową. W celu skorzystania z funduszu prosimy o kontakt z biurem Fundacji Bullerbyn pod numerem te. 517 216 735.

Zapisy

Osoby chętne do udziału w projekcie mogą zgłosić swój udział w następujący sposób:

 1. Rodziców zapraszamy do wypełnienia Formularza zgłoszeniowego online (kliknij).
 2. Ilość miejsc jest ograniczona.
 3. W ciągu kilku roboczych po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy do Was potwierdzenie rezerwacji miejsca.
 4. Potwierdzeniem udziału w Wyprawie jest wpłata zaliczki na rachunek bankowy Fundacji Bullerbyn w terminie 8 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji miejsca. Po tym terminie rezerwacja wygasa, a na zwolnione miejsce zapraszane są osoby z listy rezerwowej.

Rezerwacja udziału w projekcie oznacza akceptację Ogólnych Warunków Uczestnictwa oraz Regulaminu działania Wyprawa Nastolatków z Bullerbyn 2016.

Do pobrania

 1. Ogólne warunki uczestnictwa.
 2. Regulamin udziału w działaniu Wyprawa Nastolatków z Bullerbyn 2016.
 3. Karta kwalifikacyjna uczestnika.
 4. Formularz „Informacja o dziecku” – załącznik do karty kwalifikacyjnej.
 5. Lista wyprawowego ekwipunku (dostępna wkrótce).

Kontakt

Błażej Puziak , tel. 512 759 500 , e- mail: [email protected]