Wolna Szkoła Demokratyczna – Jak tworzymy Świętochowską Grupę Unschoolingową

Dodano: 20 maja, 2013r.

Grupa Unschooling’owa funkcjonuje pod patronatem Fundacji Bullerbyn już od roku. Nasze dzieci zamiast chodzić do szkoły spotykają się razem, by uczyć się w sposób wolny i demokratyczny w podwarszawskiej wsi Świętochów. Dzięki temu mogą korzystać z otaczającej je przyrody, a także zgłębiać te dziedziny wiedzy, które faktycznie je interesują.

Czym jest nasza Grupa Unschooling’owa

Grupa Unschooling’owa funkcjonuje pod patronatem Fundacji Bullerbyn już od roku. Nasze dzieci zamiast chodzić do szkoły spotykają się razem, by uczyć się w sposób wolny i demokratyczny w podwarszawskiej wsi Świętochów. Dzięki temu mogą korzystać z otaczającej je przyrody, a także zgłębiać te dziedziny wiedzy, które faktycznie je interesują.

Częstymi gośćmi jesteśmy również w Warszawie, gdzie korzystamy z tego wszystkiego co oferuje nam miasto. Odwiedzamy kina, muzea, wystawy, obiekty sportowe i rekreacyjne. Każde z dzieci ma trochę inne zainteresowania, ale uczymy się wspólnie i nawzajem się inspirujemy. Towarzyszy nam Anna Pękala nasz opiekun i mentor, która pomaga nam zgłębiać tajniki otaczającego nas świata oraz przygotować się do egzaminów, które zdajemy na koniec roku.

W tej chwili spędzamy razem dwa dni w tygodniu: poniedziałki i wtorki. Nasza społeczność się jednak rozszerza i już wiemy, że od września będziemy spędzać razem całe 5 dni. Poradzimy sobie z dojazdem. Chociaż mieszkamy przecież w różnych miejscach, będziemy dojeżdżać wspólnie z Warszawy albo z okolic. W niektóre dni będziemy mogli również spać w naszej szkole.

Wszystkie rachunki podzielimy pomiędzy siebie. Musimy opłacić przede wszystkim koszty eksploatacji domu, w którym będziemy się uczyć, wynagrodzenie pracowników (jednego lub dwóch), transport, a być może również dodatkowe zajęcia i warsztaty. Zapowiada się świetnie ruszamy już od września.

W naszej grupie duży udział będą mieli rodzice. Na początku to oni będą spotykać się i ustalać w jakiej formie to wszystko rozpoczniemy. Będziemy starali się zadbać o potrzeby każdego. Dla nas rodziców będzie to dzięki temu czas oswajania się i poznawania tego w jaki sposób działamy. Na pewno będziemy dużo dyskutować, negocjować i ustalać w gronie wszystkich rodziców zainteresowanych udziałem. Nie wykluczamy barterów, dzielenia się czasem i umiejętnościami.

O Unschoolingu

W unschoolingu dzieci spontanicznie decydują, czego chcą się uczyć. Jeśli chcą spędzić cały dzień oglądając rośliny, wyruszają np. do ogrodu botanicznego. Jeśli zainteresują się wozem policyjnym, rodzice starają się zorganizować wycieczkę na komisariat. Nad konieczność nauki określonych rzeczy, stawia się wyrobienie umiejętności uczenia się, wychodząc z założenia, że jeśli dziecko ją nabędzie, poradzi sobie w każdych warunkach.

Nie ma tu nauczycieli w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, nie ma narzuconego programu nauczania, nie ma przymusu nauczenia się czegokolwiek. To dziecko kierowane ciekawością odkrywania świata, pogłębia swoje pasje, decyduje jak i czego chce się uczyć (nie wyklucza to pójścia na kurs, który mu się spodoba, poszukania korepetytora – jednak to jego własny wybór, motywowany tylko i wyłącznie chęcią zgłębienia jakiegoś zagadnienia). Wszystko przebiega naturalnie, bez przymusu. Zasadniczo funkcjonuje tu pogląd, że wrodzona ciekawość stanie się motorem rozwoju dziecka, będzie go motywowała do nauki tego, co mu się przyda w życiu, z czym kiedyś zwiąże swoją przyszłość.

Jak dołączyć

Podjęcie decyzji o odstąpieniu od szkoły tradycyjnej nie jest łatwe. Warto ją dokładnie przemyśleć by uzyskać pewność, że to tego dokładnie się chce dla swojego dziecka. Dlatego proponujemy Wam stopniowe wchodzenie w temat poprzez oswojenie siebie i dziecka z myślą o tak poważnej zmianie w życiu całej rodziny. Najpierw dzięki spotkaniu informacyjnemu w Warszawie, następnie wybierając się na niedzielną wycieczkę na kilka godzin do Świętochowa, gdzie Unschoolersi maja swoją bazę. Jeśli po tych doświadczeniach poczujecie się gotowi na próbę zaistnienia w takiej grupie wówczas zapraszamy na poniedziałkowo/wtorkowy udział w niej Waszego. Bywa że na taki próbny czas przyjeżdżają dzieci z razem rodzicem, czasem są gotowe od razu samodzielnie uczestniczy w tych działaniach. Zachęcamy do uważności i patrzenia na własne potrzeby i możliwości.
Etap pierwszy:
Spotkanie informacyjne w Warszawie w biurze Fundacji Bullerbyn przy ulicy Wiertniczej 75.

Wszystkie środy maja g. 18:00 – 20:00.

Etap drugi:
Przyjazd dzieci i rodziców do Świętochowa ul. Wiosenna 36.

Niedziele (19 i 26 maja) w g. 10:00 – 13:00.

Etap trzeci:
przyjazd dzieci na nawet dwudniowy (z noclegiem) pobyt w działającej już Grupie Unschoolingowej w Świętochowie ul. Wiosenna 36.

poniedziałki (od 12:00) i wtorki (do 18:00) maja i czerwca b.r.

możliwość dojazdu dzieci z nauczycielką prowadzącą grupę z dworca Zachodniego w Warszawie (nr tel. dostępny w Fundacji)

Uwaga!  do 30 maja należy załatwić formalności związane z nauczaniem pozaszkolnym! szczegóły na http://www.bullerbyn.pl

Etap czwarty:
Spotkania grupy zdecydowanych rodziców w Warszawie przy ulicy Wiertniczej 75 – ostateczne ustalenie zasad współpracy rodziców od września 2013.

Wszystkie środy czerwca g. 18:00 – 21:00

Potrzebne dokumenty

Unschooling i szkoła demokratyczna to alternatywne formy edukacji możliwe tylko dzięki odejściu ze ścisłego systemu oświaty zgodnie z polskim prawem (Ustawa o systemie oświaty, art 16 pkt 8-14) dlatego do 31 maja 2013r. należy złożyć u dyrektora szkoły, do której zapisujemy dziecko, następujące dokumenty:

  • wniosek o spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą
  • opinię Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej
  • oświadczenie o zapewnieniu warunków umożliwiających realizację podstawy programowej
  • zobowiązanie do przystępowania do egzaminów

Dyrektor szkoły, który wydaje zezwolenie na edukację pozaszkolna ma 7 dni (Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej, art. 30) na przekazanie tej informacji do MEN. Dzieci ze Świętochowskiej Grupy Unschoolingowej zapisane są do warszawskiej szkoły SALOMON.

Kontakt

tel.: 517 216 734/5

email: [email protected]

http://www.bullerbyn.pl

 

Czytaj więcej:

Co to jest szkoła demokratyczna?

Unschooling – uwolniona edukacja domowa.

O edukacji demokratycznej – portal edukacjademokratyczna.pl