Wioska Bullerbyn 2018

Tutaj znajdziesz informacje o z Wiosce Bullerbyn 2018. 
Szczegóły Wioski 2019 opublikujemy po 30 października 

wioska bullerbyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy? całe letnie wakacje  – turnusy jedno i dwutygodniowe
Gdzie? na wsi pod lasem nieopodal Warszawy w indiańskich Tipi, Domkach Szwedzkich albo w przestronnym Domu
Dla kogo? dla dzieci od 6 do 12 roku życia

Wioska Bullerbyn to najfajniejsze wakacje dla dzieci jakie znamy
Mamo, Tato możecie zaufać Bullerbyn myśląc
o pierwszym samodzielnym wyjeździe swojego dziecka.
Będzie tu bezpieczne, otoczone troską mądrych dorosłych, którzy
są uważni na jego uczucia i widzenie świata, a jednocześnie dają przestrzeń do swobodnej zabawy i rozwoju.\\

 

 

Czytaj: poleca psycholog Wojciech Eichelberger

O co tutaj chodzi?
Pierwsze wakacyjne rozstanie z domem nie należy do łatwych doświadczeń. Niepokój z nim związany jest naturalny, zarówno dla dziecka jak i rodzica. Wiemy, że nowe wyzwania wymagają wsparcia i przyjaznego środowiska. Dlatego wymyśliliśmy Wioskę Bullerbyn.
W Wiosce Bullerbyn cenimy sobie wartość swobodnej zabawy, wartość budowania relacji, życia w zgodzie z rytmem natury, spokoju i spontaniczności. Dzieci i dorośli tworzą społeczność, w której obdarza się szacunkiem każdą myśl, niezależnie od tego, czy jest ona myślą dorosłego, czy dziecka, ponieważ wszyscy tutaj są pełnowartościowymi ludźmi. Dorośli wspierają dzieci w rozwijaniu samodzielności i w tym, by mogły z satysfakcją korzystać z całego potencjału Wioski Bullerbyn, otaczającej natury, obecności kolegów i koleżanek.

Warto jednak zaznaczyć, że Bullerbyn nie jest mityczną krainą wielkiej szczęśliwości. Dzieci mogą tutaj doświadczyć realnych konsekwencji swych działań. Bawiąc się i realizując własne pomysły zetkną się również z frustracją wynikającą z konfliktu czy niepowodzenia. Wszystko to jednak prowadzi do rozwijana poczucia własnej wartości i sprawczości. Podczas wieczornych kręgów dzieci opowiadają o swych przeżyciach, sukcesach, ale dzielą się też tym co było niepowodzeniem, bo w Bullerbyn jest również miejsce na popełnianie błędów i korzystanie z wiedzy jaką się z tych błędów czerpie.

W Wiosce Bullerbyn dzieci odzyskują to co im umyka w trakcie roku szkolnego: swobodę działania, czas na zabawę, radość tworzenia, satysfakcję własnych odkryć i szczęście bycia wśród ludzi.

To miejsce, w którym – tak jak w książce Astrid Lindgren – dzieci w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni uczą się samodzielności i rozwijają potencjał tkwiący w każdym z nich. Miejsce, gdzie wszyscy – i mama, i tata, i dziecko są bardzo ważnymi osobami.

Sukces Bullerbyn ma swoje źródło we wzajemnym zaufaniu, osobistym zaangażowaniu, poczuciu odpowiedzialności i partycypacji wszystkich członków zespołu. Jesteśmy zdania, że szacunek zbudowany na zaufaniu wśród dorosłych daje dzieciom siłę budowania ich własnego zdrowego i szczęśliwego świata.

UWAGA! Wioska Bullerbyn to projekt o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego “Wioska Bullerbyn”. W przypadku wątpliwości zachęcamy do konsultacji w naszej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Program Wioski Bullerbyn
W Bullerbyn rytm dnia wyznaczają posiłki i cisza nocna. Poza tym, nie istnieje żaden grafik zajęć czy program do zrealizowania. W praktyce w Wiosce Bullerbyn dzieje się bardzo dużo. Każdy turnus może wyglądać inaczej.

Wartość swobodnej zabawy

Stawiamy na korzyści płynące ze swobodnej zabawy oraz na podążanie za dziećmi. Wychodzimy z założenia, że to dzieci są ekspertami w dziecięcych zabawach i w tym, jak chcą spędzać własne wakacje. Dlatego nie narzucamy obowiązkowych zajęć i nie zmuszamy dzieci do danych aktywności. Nasi wychowawcy mają mnóstwo pomysłów na zabawy, zajęcia i różne działania, które będą proponować dzieciom.  Będą zachęcać i  inspirować, ale o tym, w którą dokładnie stronę pójdą działania i zabawa zadecydują dzieci. Zadaniem naszych wychowawców będzie towarzyszyć w zabawie, wspólnie poznawać otaczający świat oraz dbać o to, by każdy czuł się dobrze i bezpiecznie. Z naszych doświadczeń wynika, że otwartość na działania grupy, elastyczność, pasja i uważność na potrzeby dzieci pozwalają stworzyć najlepszą zabawę.

To, co często robiliśmy na Wioskach Bullerbyn i być może zrobimy ponownie:

 • zabawy w błotnych kałużach, mogą to być specjalnie stworzone przez nas błociarnie w upalne letnie dni lub też rozległe kałuże w ulewne dni, które też uwielbiamy,
 • konstrukcje na drzewach,
 • hodowle dżdżownic,
 • pluskanie w pobliskim leśnym strumyku,
 • zakłady fryzjersko-kosmetyczne na łonie natury,
 • tworzenie autorskich książek  kucharskich,
 • pieczenie pizzy, maślanych ciasteczek
 • leniuchowanie na hamakach w zagajniku,
 • skakanie na trampolinach i granie w unikatową grę Trampball,
 • wyprawy “nocne” i przeróżne gry terenowe,
 • rozmowy, śmiechy, śpiewy i tańce,
 • i mnóstwo, mnóstwo innych….

W Bullerbyn dzieci są współautorami tego co się tutaj dzieje.IMG_1672

Zajęcia dodatkowe z Mistrzami

Na każdym turnusie jest tzw. Mistrz – osoba, która prowadzi zajęcia o określonej porze, a dzieci jeśli chcą, mogą się przyłączyć. Na każdym turnusie jest inny Mistrz, do tej pory byli to m.in. muzycy, plastycy, przyrodnicy, ogrodnicy i rękodzielnicy.

Ramowy plan dnia:

8:30 – 9:45 – śniadanie (w dwóch turach)
ok. 10:00 – zebranie pomysłów na dzień i propozycje wychowawcy (zajęcia, aktywności, wyjście poza teren)
10:15 – 13:30 – czas na zabawę, zajęcia z mistrzami, w międzyczasie drugie śniadanie
13:30 – 15:00 – obiad (w dwóch turach)
15:00 – 16:00 – sjesta i czas na telefonowanie do rodziców
16:00- 18:15 – czas na zabawę, zajęcia z mistrzami, w międzyczasie podwieczorek
18:15 – 19:30 – kolacja (w dwóch turach)
19:30 – 20:15 – krąg zamykający dzień (podsumowanie dnia i wymiana wrażeń), wieczorna toaleta
20:15 – 21:30 – przygotowanie do snu, wieczorne czytanki
21:30 – cisza nocna

Zespół Wychowawców Bullerbyn
Wychowawcami na Wioskach Bullerbyn są przede wszystkim absolwenci oraz stażyści Akademii Wychowawców Bullerbyn. Pierwsi to osoby doświadczone, pracujące z nami od lat. Drudzy, to osoby w trakcie rocznego stażu, chcące rozwijać się w obszarze pracy z dzieckiem. Wychowawcy pracują w teamach: absolwent – stażysta.
Nasi wychowawcy rekrutowani są spośród doświadczonych animatorów, harcerzy, studentów i absolwentów uczelni pedagogicznych i psychologicznych. Pracują pod superwizją z psychologiem – codzienna superwizja jest warunkiem i atutem pracy wychowawcy w Wiosce Bullerbyn, dzięki czemu nasi wychowawcy sami będąc wspieranymi mają zasób do wspierania dzieci.

Praca wychowawców polega na wspieraniu dzieci w budowaniu poczucia sprawczości, modelowaniu swoim zachowaniem form porozumiewania się z innymi ludźmi, pozwalaniu doświadczania nowego i sprawdzania starego. Nie ma u nas zakazów i nakazów, są za to granice, o których istnieniu czasem trzeba się samemu przekonać. Uczymy się szacunku dla uczuć innych, ale i dla swoich. Jesteśmy uważni na potrzeby drugiego. Dzieci rewanżują się tym samym.

Miejsce
Wakacje dla dzieci z Bullerbyn odbędą się w południowych zielonych okolicach podwarszawskich (ok. 40 km od centrum) w Niepublicznej Placówce Oświatowo – Wychowawczej Wioska Bullerbyn we wsi Świętochów koło Tarczyna.IMG_2667-1(1)

Dokładny adres: 05 – 555 Świętochów, ul. Warszawska 14
Zerknijcie uważnie na przygotowaną przez nas googlowską mapę dojazdu do Świętochowa – nie jedźcie skrótem przez Suchodół (pokazuje go gps), bo nie unikniecie przeprawy przez rzeczkę.
Na mapie Targeo dokładnie widać posesję z domem oraz rzeczkę, która płynie przez las.

Teren Wioski otoczony jest lasem, łąkami i polami. Na terenie jest duży dom, dwie osady indiańskich tipi, i 4 drewniane domki szwedzkie. Jest tu też mała zagroda, w której mieszkają kozy i owce, jest też błociarnia i sianiarnia.

Do naszej dyspozycji:

 • ogrodzony 1 ha terenu Wioski Bullerbyn
 • sanitariaty zewnętrzne dla dzieci z Tipi i Domków Szwedzkich
 • duże namioty zajęciowe chroniące przed deszczem
 • piaszczyste boisko i trawiasty teren do zabawy
 • miejsce na ognisko
 • zagroda z kozami i owcami
 • hamakownia
 • sianiarnia (miejsce zabaw na sianie)
 • mini stolarnia
 • dwie duże trampoliny
 • błociarnia (rodzaj dużej piaskownicy z bieżącą wodą)
 • zagajnik na posesji i las zaraz za ogrodzeniem, a w nim leśny strumień
 • sady oraz gospodarstwa wiejskie sąsiadów, u których często jesteśmy gośćmi
Opcje zakwaterowania
Dom: turnusy 1-tygodniowe dla dzieci w wieku 6-8 latpokój

Do domu zapraszamy dzieci najmłodsze. 14 dzieci zamieszka z 2 opiekunami. Warunki mieszkaniowe są zbliżone do domowych – obok łóżeczka można postawić lampkę przywiezioną z domu, fotografię rodziców, rodzeństwa i pupili. W programie najwięcej jest działań zorientowanych na budowanie więzi w grupie oraz wzmacnianie samodzielności funkcjonalnej. Przywiązujemy dużą wagę do tego, by proces rozłąki nie przebiegał gwałtownie. Pomagają w tym zostawione przez rodziców fotografie rodzinne, kalendarzyki i listy. Pierwszym elementem adaptacyjnym jest udział rodziny w Majówce Adaptacyjnej (o Majówce czytaj poniżej).

Domki Szwedzkie: turnusy -tygodniowe dla dzieci w wieku 6-9 lat

4 kolorowe, drewniane Domki Szwedzkie, a w każdym domku zamieszka 6-7 dzieci (6-9 lat) wraz z opiekunem. W środku znajdą się piętrowe łóżka, a pod łóżkami plastikowe skrzynki na rzeczy dzieci. Przed domem jest mały tarasik. 

 

IMG_1064Tipi: turnusy 1- i 2-tygodniowe dla dzieci w wieku 6-12 lat

Mamy dwie osady indiańskich tipi – łącznie 10 namiotów. W każdym tipi zamieszka 6-7 dzieci (6-12 lat, podzielone na grupy wg. wieku) wraz z opiekunem. Tipi mają drewniane podłogi, łóżka z materacami, a pod łóżkami plastikowe skrzynki na rzeczy dzieci. Namiot ma wewnętrzną ściankę i i ozan (podwieszany sufit), a na szczycie jest raincap (daszek), dzięki czemu deszcz i chłód nam nie straszne (choć ciepłe śpiwory oczywiście się przydają).

 

POZNAJ WIOSKĘ BULLERBYN OD ŚRODKA – kliknij aby obejrzeć zdjęcia!

Wyżywienie
Kuchnię w Bullerbyn prowadzi smaczny i sprawdzony catering.

 • Potrawy są zdrowe i bezpieczne, zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
 • Dokłada starań, by jedzenie było apetyczne i przede wszystkim smaczne, tak by niejadki nie musiały chodzić głodne.
 • Jest elastyczny i dostosowuje menu do indywidualnych potrzeb dzieci dbając o również o te, których zdrowie wymaga diet specjalnych (osobne bezpieczne porcje) takich jak: posiłki bezglutenowe, bezmleczne, bezjajeczne oraz diabetyczne i beztłuszczowe. Możliwe są również dania wegetariańskie, a także dieta wykluczająca produkty pochodzenia wieprzowego.
 • Posiłki przygotowane zawsze ze świeżych produktów (system codziennych dostaw).Wioska_Bullerbyn_obiad
 • Firma kieruje się zasadami racjonalnego żywienia i zdrowym rozsądkiem.

Jemy 5 posiłków dziennie

 • śniadanie
 • II śniadanie
 • zestaw obiadowy (zupa, danie główne, dodatek skrobiowy, dodatek jarzynowy, kompot)
 • podwieczorek
 • kolacja
Terminy
turnusy jednotygodniowe w Domu, Domkach Szwedzkich i w Tipi. Turnus zaczyna się w niedzielę a kończy w sobotę:

 • turnus IA: 24.06 – 30.06
 • turnus IB: 01.07 – 07.07
 • turnus IIA: 08.07 – 14.07
 • turnus IIB: 15.07 – 21.07
 • turnus IIIA: 22.07 – 28.07
 • turnus IIIB: 29.07 – 04.08
 • turnus IVA: 05.08 – 11.08
 • turnus IVB: 12.08 – 18.08
 • turnus V: 19.08 – 25.08 Dom, Domki Szwedzkie i dwie grupy tipi

turnusy dwutygodniowe w Tipi. Turnus zaczyna się w niedzielę a kończy w sobotę.
W środkową niedzielę turnusu przewidujemy odwiedziny rodziców (g. 11:00-13:00).

 • turnus I: 24.06 – 07.07
 • turnus II: 08.07 – 21.07
 • turnus III: 22.07 – 04.08
 • turnus IV: 05.08 – 18.08
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY I PŁATNOŚCI

uwaga! brak miejsc!

ZAPRASZAMY NA LISTĘ REZERWOWĄ
W związku z dużym zainteresowaniem Wioską Bullerbyn i wieloma zgłoszeniami na naszą listę rezerwową, podjęliśmy decyzję o otworzeniu formularza zgłoszeniowego. 
>>> FORMULARZ LISTY REZERWOWEJ <<<
Ułatwi nam to proces uzupełniania grup oraz kontakt z Państwem, w razie gdyby pojawiło się miejsce, którego szukacie. 
Listę rezerwową prowadzimy do rozpoczęcia każdego turnusu.

 

 

Płatności

PROJEKT WIOSKA BULLERBYN realizujemy jako działanie statutowe odpłatne, co oznacza, że całość przychodu jaki Fundacja uzyska dzięki odpłatnościom, które uiszczają Podopieczni Fundacji przeznaczamy na pokrycie jego kosztów.

 • Tygodniowy pobyt w Domu lub Domku Szwedzkim: 1445 zł
 • Tygodniowy pobyt w tipi: 1365 zł
 • Dwutygodniowy pobyt w tipi: 2585 zł

Podopiecznym Fundacji, którzy brali udział w jednym z poprzednich działań Fundacji Bullerbyn (letnich, zimowych, unschooling) przysługuje dofinansowanie 100 zł

Majówki adaptacyjne
Do udziału w Majówkach gorąco zachęcamy szczególnie osoby, które wyjeżdżają z nami po raz pierwszy. To naprawdę ważne!

Planujemy majówki adaptacyjne w kwietniu, maju i czerwcu 2018. Szczegóły dostępne na stronie poświęconej majówkom <kliknij tutaj>

Majówki adaptacyjne to spotkania rodziców i dzieci jadących na tegoroczne Wioski. Są okazją do oswojenia się z miejscem i nawiązania pierwszych znajomości z dziećmi, które również wyjeżdżają latem do Bullerbyn. Dla dzieci jest to czas zabawy z innymi dziećmi i bullerbynowymi ciociami i wujkami. A dla rodziców to możliwość uzyskania odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania (jak przygotować dziecko do wyjazdu oraz jak je wspierać podczas – często pierwszej w jego życiu – wakacyjnej rozłąki).

Podczas Majówki możecie zobaczyć jak będzie wyglądało miejsce wakacyjnego wypoczynku Waszych dzieci, zadać pytania, rozwiać wątpliwości, a także (a może przede wszystkim) sprawdzić, jak Wasze dziecko czuje się w tym miejscu. Takie doświadczenia są namiastką wakacyjnego wyjazdu i zazwyczaj pomagają rodzicom i dzieciom podjąć decyzję, czy Wioska Bullerbyn jest odpowiednim miejscem na spędzenie wakacji.

Jak było wcześniej
Zapraszamy do obejrzenia lekko tajemniczych fotorelacji z poprzednich Wiosek Bullerbyn (staramy się nie udostępniać publicznie wizerunku dzieci)

oraz pełnej relacji z Wioski Bullerbyn 2011, która odbywała się w innym miejscu niż tegoroczna.

Zasady rezerwacji
 1. W celu aktywowania rezerwacji udziału w działaniu “Wioska Bullerbyn 2018″ należy wypełnić formularz ZGŁOSZENIOWY ON-LINE
 2. Zgłoszenia przesyłane w innej formie niż formularz zgłoszeniowy on-line nie umożliwiają rezerwacji miejsca w Wiosce Bullerbyn.
 3.  Miejsca w Wiosce Bullerbyn 2018 rezerwowane są według kolejności zgłoszeń i dostępności miejsc.
 4. Przyjęcie zgłoszenia jest potwierdzane automatyczną informacją zwrotną, przesyłaną na podany w zgłoszeniu adres e-mail.
 5. W ciągu 3 dni roboczych od wypełnienia formularza, na podany w nim adres mailowy, zostanie przesłane potwierdzenie rezerwacji lub w przypadku braku miejsca rozwiązanie alternatywne.
 6. Rezerwacja jest aktywna przez 4 dni (liczone od dnia wysłania przez Fundację potwierdzenia rezerwacji), podczas których należy dokonać wpłaty zaliczki w kwocie:

– 800 zł za 1 udział (w przypadku turnusów 2 tygodniowych)

– 500 zł za 1 udział (w przypadku turnusów 1 tygodniowych)

na konto Fundacji Bullerbyn: mbank 32 1140 2004 0000 3702 7671 1247.

W przelewie należy podać: nazwisko, imię dziecka, WB17 oraz numer ID podany w potwierdzeniu rezerwacji  (np. Iksiński Jan WB17, ID 7074060003571).

Prosimy o terminowe wpłaty. W przypadku braku wpłaty zaliczki w ciągu 4 dni rezerwacja wygasa, a na zwolnione miejsce zapraszamy osoby z listy rezerwowej.

 1. W przypadku braku miejsca w wybranym przez Państwa terminie, Fundacja aktywuje rezerwację w terminie wybranym jako alternatywny, jeśli będą w nim dostępne miejsca.
 2. Pełna rezerwacja uczestnictwa w projekcie ważna jest od daty dokonania przelewu zaliczki. O zaksięgowaniu zaliczki na koncie Fundacji informujemy emailem przesyłanym na adres podany w formularzu rejestracyjnym.
 3. Pozostałą kwotę należy wpłacić najpóźniej na 45 dni przed datą rozpoczęcia turnusu:
 • turnus Ia i I – do 10. maja 2018
 • turnus Ib – do 17. maja 2018
 • turnus IIa i II- do 24. maja 2018
 • turnus IIb – do 31. maja 2018
 • turnus IIIa i III – do 7. czerwca 2018
 • turnus IIIb – do 14 czerwca 2018
 • turnus IVa i IV – do 21. czerwca 2018
 • turnus IVb – do 28. czerwca 2018
 • turnus V – do 5. lipca 2018

Nieuiszczenie całości opłaty w terminie oznacza rezygnację z udziału w Działaniu a Fundacji przysługuje prawo do dokonania potrąceń (zgodnie z OWU pkt 5.2).

 1. W przypadku chęci udziału w więcej niż jednym turnusie Wioski Bullerbyn prosimy o kontakt e-mailowy ([email protected]) lub telefoniczny (517216735)