Pierwsze Szlify – warsztaty stolarskie na Jazdowie
Warsztaty są dedykowane dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., mają na celu rozwinięcie umiejętności manualnych uczestników, odkrywanie ich mocnych stron oraz zbudowanie poczucia sprawczości i zaradności poprzez naukę technik stolarskich.
Wierzymy, że dzięki zaciekawieniu i zaangażowaniu młodego człowieka, każde podejmowane działanie, może stać się cenną nauką.
Cykl warsztatów będzie przeprowadzał przez proces, którego główne etapy to tworzenie własnej koncepcji projektu, poznawanie drewna jako surowca, rozrysowanie projektu i wykonanie potrzebnych obliczeń, przygotowanie materiałów, tworzenie przedmiotu i ostateczne wykończenie pracy. Jest to siedem zajęć pod okiem instruktora, trwających po półtorej godziny.
Warsztaty są kontynuacją projektu „Młotkiem i piłą – warsztaty stolarskie na Jazdowie”. Zajęcia są współfinansowane z budżetu m.st. Warszawy.





Harmonogram zajęć w cyklu wiosennym:
Zajęcia weekendowe, które ruszą w pierwszy weekend marca (4-5 marca 2023):
Grupa 1 | Grupa 2 | Grupa 3 | Grupa 4 | |
Wiek uczestników | 10 – 12 lat | 13 – 15 lat | 10 – 12 lat | 10 – 12 lat |
Dzień tygodnia | sobota | sobota | niedziela | niedziela |
Godziny | 10.00 – 11:30 | 12:00 – 13:30 | 10.00 – 11:30 | 12:00 – 13:30 |
Czy są jeszcze miejsca? | nie | nie | nie | nie |
Zajęcia w tygodniu, które ruszą pod koniec marca (21-23 marca 2023):
Grupa 5 | Grupa 6 | Grupa 7 | Grupa 8 | |
Wiek uczestników | 7 – 10 lat | 10 – 12 lat | 15 – 18 lat | 13 – 15 lat |
Dzień tygodnia | wtorek | środa | środa | czwartek |
Godziny | 12:00 – 13:30 | 16:00 – 17:30 | 17:45 – 19.15 | 16:00 – 17:30 |
Czy są jeszcze miejsca? | nie | nie | tak | tak |
Zajęcia weekendowe, które ruszą w ostatni weekend kwietnia (29-30 kwietnia 2023):
Grupa 9 | Grupa 10 | Grupa 11 | Grupa 12 | |
Wiek uczestników | 13 – 15 lat | 10 – 12 lat | 10 – 12 lat | 10 – 12 lat |
Dzień tygodnia | sobota | sobota | niedziela | niedziela |
Godziny | 10.00 – 11:30 | 12:00 – 13:30 | 10.00 – 11:30 | 12:00 – 13:30 |
Czy są jeszcze miejsca? | tak | nie | tak | nie |
Program
- Skąd bierze się drewno? Ekologia w pigułce. (na początku każdych zajęć – ok. 15 minut)
- Budowa drewna – od budowy makroskopowej do mikroskopowej drewna, zalety i wady gatunków iglastych i liściastych;
- Gry i quizy poruszające następujące tematy: skąd pozyskujemy drewno, czy jest to ekologiczne, jak zmienia się liczba lasów na przestrzeni lat w Polsce, czy tworzywa drewnopochodne są ekologiczne?
- Rozpoznawanie gatunków drewna – rozróżnienie iglastych od liściastych, kilka najbardziej znanych gatunków drewna;
- Rozpoznawanie rodzajów płyt drewnopochodnych – sklejka, płyta wiórowa, płyta OSB, płyty wypełnione tekturą (tzw. plaster miodu).
- Tworzymy projekty, czyli geometria w praktyce. (1-2 zajęcia)
- Rysowanie – czyli wizualizacja projektu; konsultacja materiałów, wytrzymałości konstrukcji i połączeń z prowadzącą (prowadzącym); początkowa wizualizacja może także się odbyć za pomocą wykałaczek, tektury i plasteliny – szczególnie dla młodszych uczestników, którym łatwiej będzie się w ten sposób odnaleźć w przestrzeni.
- Dobór materiałów dostępnych w pracowni.
- Wymiarowanie – do gotowego rysunku dodajemy wymiary. Droga matematyczna od wymiarów gabarytowych, po szczegółowe.
- Nauka korzystania z narzędzi, pierwsze wycięte elementy do projektów. (2-6 zajęcia)
- Przygotowanie stanowiska pracy.
- Ustalenie kolejności wykonywanych prac.
- Samodzielna praca z narzędziami pod okiem prowadzącej (prowadzącego) – nauka korzystania z narzędzi takich jak: piła, pilnik, szlifierka, młotek, wkrętarka, dłuto, ścisk stolarski.
- Nauka łączenia drewna za pomocą wkrętów, gwoździ, kołków.
- Nauka maskowania ewentualnych usterek powstałych w trakcie tworzenia projektu (klejenie, szpachlowania, itp.).
- Wykończenie – lakierem, farbami, fornirami. Podsumowanie. (6-7 zajęcia)
- Zabezpieczanie olejami naturalnymi, malowanie barwnikami z natury, zdobienia.
- Podsumowanie warsztatów – krótka rozmowa + ankieta podsumowująca zajęcia.
Zajęcia będą prowadzić
Marianna Kijowska – instruktorka zajęć stolarskich, koordynatorka projektu Pierwsze Szlify. Absolwentka Wydziału Technologii Drewna na SGGW w Warszawie, na kierunku meblarstwo. Instruktorka harcerska w stopniu podharcmistrzyni. Trzeci rok współpracuje z Fundacją Bullerbyn podczas letniego wypoczynku pn. Wioska Bullerbyn, prowadząc zajęcia stolarskie z dziećmi w wieku 7-12 lat.
Michał Tyc – instruktor zajęć stolarskich. Student trzeciego roku pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Wielokrotnie pełnił funkcję wychowawcy podczas kolonii dla dzieci pn. Wioska Bullerbyn, kilkukrotnie prowadził w Wiosce zajęcia stolarskie.
Gustaw Szefner – instruktor zajęć stolarskich. Absolwent Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie na kierunku konserwacja drewna zabytkowego. Wieloletni harcerz i współorganizator obozów harcerskich oraz zimowisk. Miłośnik szeroko pojętego rękodzieła – pracy w skórze, drewnie, żywicy…
Tomek Madura – instruktor zajęć stolarskich. Stolarz z ponad 10-letnim stażem. Od roku pracuje w Bullerbyn jako wsparcie techniczne. Prywatnie tata ośmiolatka, a po godzinach prowadzi zajęcia z Capoeiry.
Koszt
200 zł za udział w cyklu 7 spotkań.
Zapisy
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie poprzez wypełnienie poniższego formularza:
Miejsce
Warsztat na Jazdowie,
Jazdów 7/30.
Kontakt
Marianna Kijowska, tel.: 513161529,
mail: [email protected]
Jeśli dana grupa nie wyświetla się w formularzu zgłoszeniowym, to znaczy, że na ten moment jest pełna – na listę rezerwową można się zgłosić mailowo. 🙂