Jak działa Świętochowska Grupa Unschooling’owa

Dodano: 27 stycznia, 2014r.

We wrześniu 2013 roku rozpoczęła rok szkolny pierwsza przy Fundacji Bullerbyn grupa unschoolingowa. Jej zalążek powstał rok wcześniej, kiedy to w Fundacji spotkały się trzy matki, które zadecydowały, że ich dzieci będą realizowały obowiązek szkolny ucząc się razem ale poza szkołą. W ten sposób Misia, Maciek, Olo i Staś (każde z nich ok 12 r.ż.) ruszyli w niezwykłą przygodę z Bullerbyn.
Po kilku miesiącach wolności dowiedzieliśmy się o inicjatywie Fundacji Edukacji Demokratycznej i pomimo niechęci do szkoły jako takiej realniej spojrzeliśmy na marzenia o edukacji wolnej i demokratycznej. Na nowo odżyły w nas nadzieje jakie zakiełkowały wiele lat temu podczas lektury Nowej Summerhill.
W ten sposób na początku 2013 roku Fundacja Bullerbyn zaprosiła do współpracy warszawskich rodziców i pasjonatów wolnej i demokratycznej edukacji do stworzenia grupy inicjatywnej. W efekcie naszych spotkań w Warszawie powstały dwie szkoły demokratyczne oraz trzecia – nasza świętochowska grupa unschoolingowa działająca w oparciu o filary szkół demokratycznych.

 

 

Dzisiaj uczy się tutaj dwadzieścioro dzieci a wspiera ich w tym kilkoro dorosłych, którzy… także się uczą. Dzięki pierwszemu naturalnemu okresowi chaosu członkowie społeczności wypracowali sobie sposoby na konsensualne podejmowanie decyzji i ustalanie zasad. Dzieci uczyły się wtedy kiedy chciały i tak jak chciały a pomimo to, albo może właśnie dzięki temu (co zdaje się być oczywiste po przeczytaniu Neurodydaktyki Marzeny Żylińskiej) zdążyły zdać już kilka egzaminów i przygotowują się do kolejnych. Z przyjemnością ponieważ egzaminy w Bullerbyn to czas dużej satysfakcji i radości dzielenia się zdobytą wiedzą.
To co najbardziej charakteryzuje to miejsce to atmosfera, której nie da się opisać innym słowem niż „szczęśliwa”.
Jesteśmy pionierami, więc nie obeszło się bez niepokojów, błędów i rozstań, ale to wszystko nas uczyło i uczy nadal. Czerpiemy z doświadczeń to co najlepsze.
Czym różni się nasza grupa unschoolingowa od szkoły demokratycznej?
Tym, że wzrastamy tutaj razem. I dzieci i dorośli. Dorośli w Bullerbyn to wychowawcy Wiosek Bullerbyn i rodzice gotowi na rozwój osobisty.
Traktujemy to nowe dla nas wyzwanie jak wielką szansę dla nas samych, dla naszych dzieci i dla innych, którzy mają wizję świata zaludnionego świadomymi, odważnymi, autonomicznymi i szczęśliwymi.

 

Wygląda na to, że nie jesteśmy w tej wizji odosobnieni.

 

Grupę prowadzi Anna Pękala razem z Katarzyną Panejko – Wanat, Katarzyną Malec, Anną Makowską, Marią Lazano, Agnieszką Turulą oraz rodzicami.
Odwiedź stronę naszej grupy na facebooku.