Dlaczego warto pojechać na EUDEC? Z perspektywy ucznia

Dodano: 1 kwietnia, 2015r.

W trzeciej klasie gimnazjum dowiedziałem się, że istnieją szkoły, w których uczniowie nie są zmuszani do nauki. Ta perspektywa nie pozwalała mi spokojnie wysiedzieć w ławce i postanowiłem poznać ludzi, którzy uczą się w takiej szkole żeby dowiedzieć się jak to wygląda. Okazało się, że najlepszym miejscem, aby to zrobić był zjazd EUDEC we Freiburgu. Spodziewałem się typowej konferencji z prelegentami i raczej formalną atmosferą. Zobaczyłem jednak coś zupełnie innego. Był to raczej międzynarodowy festyn z czasem przeznaczonym na luźne dyskusje o edukacji i nie tylko. Poznałem tam mnóstwo fascynujących ludzi, którzy odpowiedzieli na moje pytania i pomogli wyjaśnić wątpliwości dotyczące edukacji demokratycznej. Ci ludzie, oraz niesamowita forma konferencji, która nie narzuca sztywnego programu sprawiły, że zdecydowałem się pojechać na następny EUDEC. W tym roku wezmę w tym udział po raz czwarty i już nie mogę się doczekać. Polecam to wszystkim ludziom zainteresowanym edukacją, zarówno, jako konferencję i jak i sposób na świetne wakacje.

Europejska Społeczność Szkół Demokratycznych zrzesza europejskie szkoły, które szanują głos uczniów, a wewnątrzszkolne relacje opierają nie na hierarchii i autorytecie, lecz na wzajemnym zaufaniu. Szkoły tego typu tworzą środowiska przyjaźnie wspierające rozwój ucznia, który sam może decydować o tym, jaki cel przed sobą postawi, i jak go zrealizuje.  To wszystko pięknie brzmi, a gwarantuję, jeszcze lepiej wygląda.

W tym roku będziecie mieli niepowtarzalną okazję, by się o tym przekonać. EUDEC (European Democratic Education Community) organizuje swój zjazd w Polsce, w Ojrzanowie (niedaleko Warszawy). Przyjadą na niego ludzie z całego świata, po to, żeby spędzić czas z osobami, które podzielają ich pasje. Z doświadczenia wiem, że na zjazdach EUDECu bynajmniej nie rozmawia się tylko o edukacji. Wynika to z braku ścisłego programu zjazdu, co pozwala wszystkim uczestnikom na spontaniczne inicjowanie wszelkiego rodzaju aktywności, od porannej jogi, przez gry zespołowe i wspólne tworzenie muzyki, aż do dyskusji o światopoglądach.

W tym roku podczas zjazdu odbędzie się otwarty festiwal, na którym wystąpią wybitni znawcy edukacji wolnościowej.  W imieniu organizatorów chciałbym Was wszystkich serdecznie zaprosić na zjazd (1-9 sierpnia). Jeśli nie moglibyście przybyć na całość, wtedy nadal będziecie mile widziani na samym festiwalu (7-8 sierpnia).

Michał Sienicki