Turnusy demokratyczne

Dodano: 10 marca, 2015r.

Lada moment ruszą zapisy! W tym roku turnusy IA (28.06 – 4.07) oraz IB (5.07 – 11.07) w Domu przy Lesie są wyjątkowymi turnusami z edukacją demokratyczną. Dedykujemy je rodzicom, rozważającym alternatywną formę edukacji dla swojego dziecka. Dzieci będą mogły zapoznać się z klimatem i zwyczajami wolnej szkoły, będąc pod opieką mentorów, na co dzień pracujących w naszych grupach unschoolingowych.

Olbrzymim atutem turnusów demokratycznych są prowadzące Ania Pękala i Agnieszka Turula – mentorki Świętochowskiej Grupy Unschoolingowej oraz fakt, że odbywają się one w miejscu, gdzie na co dzień działa grupa unschoolingowa/szkoła demokratyczna. Udział w tych turnusach można traktować jak laboratorium edukacji demokratycznej. Należy jednak mieć na względzie, że dzieci uczestniczące w projekcie szkoły demokratycznej w ciągu roku szkolnego tworzą społeczność szkolną przez wiele m-cy. Podczas tygodniowego pobytu uzyskacie jedynie przedsmak tego, czym mogła by być społeczność szkoły demokratycznej dla Was i Waszego dziecka. Podczas wakacji nie oczekujemy, by dzieci zaczęły sięgać po wiedzę bazując na własnej motywacji. Domyślamy się, że po wielu miesiącach pobytu w szkole klasycznej będą potrzebowały czystej zabawy, która jednak jest najlepszą formą naturalnej nauki. Warunkiem sensowności wysłania dziecka na turnus demokratyczny jest obligatoryjny udział rodziców w czterogodzinnym warsztacie, pierwszego i ostatniego dnia pobytu dziecka w Bullerbyn.
Dzieci, które wezmą udział w tych turnusach i ich rodzice, którzy wezmą udział w warsztatach dedykowanych tym turnusom, będą przez nas traktowani priorytetowo w przyjmowaniu do grup unschoolingowych.